52. Bieg Republiki Ostrowskiej - Ostrów Wielkopolski - ...

przebiegnij maraton.

Emil Zatopek

Nysa

Sobota   06 Styczeń 2018   17:32:07

START Aktualności 2014 52. Bieg Republiki Ostrowskiej - Ostrów Wielkopolski - 26.10.2014 rok

52. Bieg Republiki Ostrowskiej - Ostrów Wielkopolski - 26.10.2014 rok

Autor: Ryszard Tasarek Wtorek,  28 Październik 2014,  19:53 Odsłon: 1803 Drukuj

Bieg Republiki Ostrowskiej to jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce. Przez wiele lat bieg nosił nazwę "Bieg Niepodległości", obecna (od 50. edycji) nowa nazwa ma na celu podkreślić ostrowskie akcenty w walce o odzyskanie niepodległości.

Organizatorem biegu jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, Klub Sportowy Maraton Ostrów i Klub Sportowy ICE MAT TEAM. Start i meta zlokalizowane były, tradycyjnie, na ostrowski rynku. Nowa, płaska trasa - 10 km - to 2 pętle po 5 km ulicami centrum miasta, nawierzchnia asfaltowa, ale też trochę kostki kamiennej na Rynku i uliczkach przyległych - posiadająca atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Bieg zorganizowany z rozmachem: przed startem koncert miejscowej orkiestry, towarzyszące biegi dzieci i młodzieży, sporo kibiców, pakiet startowy - to między innymi okolicznościowy kubek, żel i pieczywo energetyczne, zestaw widokówek Ostrowa, a na mecie dodatkowo woda mineralna, napój izotoniczny i batonik, gustowny odlewany, pamiątkowy medal, napoje i posiłek po biegu, nagrody finansowe i puchary dla najlepszych w klasyfikacjach generalnych, puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych trójek w kategoriach wiekowych.

Zaplecze to obiekty stadionu i hal sportowych Stali Ostrów Wlkp. (w odległości około 600-700 m od Rynku) - dobre. Dopisała pogoda - dla biegaczy chyba idealna, około 13 stopni C, słonecznie, wiaterek prawie nieodczuwalny.

Bieg ukończyło 667 osób, w tym 138 kobiet (to rekordowa frekwencja).

I miejsce wśród mężczyzn zajął Yuriy Blahodir z Ukrainy - czas 32:24, drugi był Marcin Zagórny z Radnicy (woj. lubuskie) - czas 32:26, wśród kobiet zwyciężyła Karolina Pilarska z Lublińca z czasem 35:33.

Nasze wyniki:

Wojtek Tasarek - zajął 204. pozycję z czasem 45:29 (międzyczas na 5 km - 22:56)

Ryszard Tasarek finiszował na 118. miejscu, czas 42:51, a w swojej kategorii wiekowej zajął 2. miejsce wśród 18 "rówieśników" (międzyczas na 5 km - 21:15)

Ciekawostki - tym razem towarzysko-biegowe:

Podczas imprezy niespodziewanie doszło do spotkania ze znanym trenerem Jackiem Wośkiem z Wrocławia, a już zupełnie zaskakująca była tematyka naszych krótkich (siłą rzeczy) rozmów. Trener Jacek okazał się być bardzo dobrze zorientowanym w przebiegu rywalizacji o Puchar NysaBiegacza roku 2014 i chyba z grzeczności nie zdradził komu kibicuje. Aby atmosfera spotkania była przyjacielska, zgodziłem się z tezą, że faworyt Jacka wygra tegoroczne współzawodnictwo - Tomek, możesz spać spokojnie...;)

Co do rywalizacji na trasie to wygrałem z trenerem Jackiem "brutto" tzn. pierwszy finiszowałem na mecie, a przegrałem o około 10 sekund "netto" - więc można to uznać za remis - sympatyczna atmosfera została podtrzymana;)